Piotr Margas

Sekret udanego Ślubu cz.1. Czyli 5 bezcennych porad jak wybrać Fotografa Ślubnego – Musisz to koniecznie przeczytać.

Drodzy Moi,
Coraz częściej jak do mnie piszecie i Wasz termin mam już zajęty, pytacie czy kogoś polecę. Jakiego wyboru dokonać, na co zwracać uwagę wybierając fotografa. Dlatego wychodząc naprzeciw, dziś będzie o fotografii ślubnej dokładniej o osobie, która ją wykonuje czyli o fotografie. Jak go wybrać, gdzie szukać? Na te inne pytania postaram się odpowiedzieć poniżej.
Organizacja ślubu to ciągłe wybory. Od koloru wystroju sali po suknie ślubną i tort weselny. Przychodzi też pora na wybór fotografa. Dziś pomogę Wam, aby był to wybór łatwiejszy i od razu trafny. Ale za nim przejdziemy do konkretów, krótki apel, gdyż lawinowo dostaje zapytania czy poprawiam zdjęcia ślubne.

Rynek fotografów, szczególnie ślubnych jest dość mocno konkurencyjny. Jak to się mówi potocznie jest w czym wybierać. Jednakże w tym gąszczu galerii, blogów, ofert może rozboleć głowa. Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa? Ktoś powie na ładne zdjęcia. Dokładnie, ale to za mało. Poniżej podpowiem co jeszcze jest ważne.

 Wybór fotografa na ślub - poradnik

 

Fotograf ślubny czy  zdjęcia zrobione przez gości weselnych?

      Wujek nawet z najlepszą lustrzanką do zły wybór jeśli chodzi o pamiątkę fotograficzną z Waszego  ślubu i wesela. Podpisując umowę z fotografem macie pewne zapisy w umowie z których fotograf musi się wywiązać. Z wujkiem takiej umowy podejrzewam się nie podpisuję, więc ten frywolnie robi to co uważa za stosowne. Druga kwestia to doświadczenie. Fotografia ślubna to jedna z trudniejszych dziedzin tej sztuki zaliczana do reportażu. Oprócz dobrego refleksu, umiejętności przewidywania zdarzeń trzeba też mieć wiedze techniczną. Warunki oświetleniowe praktycznie cały czas się zmieniają, kościoły są albo ciemne, albo z żółtym oświetleniem, które ciężko opanować. Zdarzają się też witraże. Doświadczony fotograf z tym wszystkim sobie poradzi. Fotograf także zadba o to, że oprócz samego reportażu, uchwyci też mnóstwo detali, tak ważnych dla Was. Suknia ślubna, buty, biżuteria ślubna, a także bukiet i tort weselny muszą znaleźć się na fotografiach. Uwierzcie, że przyjemnością ogląda się to po wielu latach.
Musicie zdać sobie również sprawę z tego, że zdjęć ślubnych nie da się powtórzyć. Wejście do kościoła czy zakładania obrączek to unikalne, jednorazowe momenty. To jest kilka sekund, które trzeba zatrzymać w kadrze. Więc po raz kolejny mówimy o doświadczeniu fotografa jeśli takowe ma na pewno zrobi to dobrze.
Profesjonalny fotograf oprócz doświadczenia musi posiadać odpowiedni sprzęt. Co kryje się po hasłem odpowiedni ? Nie będziemy wdawać się w szczegóły techniczne, bo nie o tym te artykuł, ale aparat pełnoklatkowy to podstawa. I to nie jeden tylko musi mieć zapas, bo aparat to tylko aparat może ulec awarii.
Kwestia może też często pomijana, ale bardzo ważna. Fotograf ślubny musi przejść kurs liturgiczny, który kończy się otrzymaniem odpowiedniego zezwolenia do fotografowania w miejscach sakralnych. Przykład jak się go nie ma, miałem w ubiegłym sezonie ślubnym. Oczywiście nie chodzi o mnie bo swoje upoważnienie nosze zawsze w torbie, ale miałem ślub gdzie takiego zezwolenia nie miał filmowiec. Ksiądz nie wyraził mu zgody na uwiecznienie ślubu, miał do tego prawo w końcu był na swoim terenie. Byłem świadkiem ile to młodzi musieli się naprosić księdza aby ten się zgodził. Niepotrzebny stres, nerwy a przecież Para Młoda musi skupić się zupełnie na czym innym. Podsumowując nie warto aby ktoś przypadkowy i bez doświadczenia fotografował Wasz ślub, na zbyt duże ryzyko się narażacie. Dzień ślubu trwa kilkanaście godzin, zdjęcia pozostają na dziesiątki lat dlatego muszą być najwyższej jakości !
 
 
poradnik jak wybrać fotograf ślubnego
 

 

Gdzie szukać fotografa i kiedy rozpocząć poszukiwania?

      Niezastąpiona i w tym przypadku jest „poczta pantoflowa”. Fotograf z polecenia to najlepsza opcja dla Was. Znajomi którzy są już po ślubie z przyjemnością podzielą się z Wami swoimi doświadczeniami odnośnie fotografii i fotografa. Ale na same polecenia się nie zdajcie. Każdemu co innego się podoba.  Zobaczcie też stronę fotografa, zobaczcie czy ma bloga umówcie się z nim na spotkanie, zobaczcie jakim jest człowiekiem. Między Wami a fotografem musi być „chemia”, to ona także ma ogromy wpływ na produkt finalny Waszej współpracy czyli zdjęcia. Jeśli zaczniecie szukać wcześniej będzie mieli więcej opcji do wyboru.  Często dobrzy fotografowie terminy mają zajęte na rok lub dwa lata przed ślubem. U niektórych terminy mogą się zwolnić więc warto pytać u wszystkich, którzy przypadną Wam do gustu. A gdzie szukać fotografa?
Warto  zobaczyć branżowe portale o tematyce ślubnej gdzie są fotografowie. Tam bardzo często można wyszukać fotografa z Waszego województwa lub miasta. O fotografie też dobrze świadczy jeśli należy do jakiegoś zrzeszenia fotografów ślubnych. Jeśli do takiego należy macie pewność usług na wysokim poziomie. Wstąpić do takiego zrzeszenia nie jest łatwo, są dość duże wymagania przed którymi musi stanąć fotograf podczas rekrutacji. Dobrze też jeśli fotograf prezentuję inne rzeczy na swojej stronie niż tylko śluby. Świadczy to wówczas o jego kreatywności i o doświadczeniu, które zdobywa na innych polach fotograficznych.

 

przydatne uwagi przy wyborze fotografa ślubnego

 

Ile kosztuje Fotografia Ślubna?

      Mówi się, że cena za fotografa to 10-15% budżetu wesela. Nie zawsze się to sprawdza, ale jedno jest pewne na fotografie nie ma co oszczędzać. Dobry fotograf jest od tego aby uwiecznić Wam jeden dzień na wiele lat. Pamięć mamy zawodną, dobre zdjęcia powodują, że dzień ślubu nie kończy się w niedziele po poprawinach tylko pozostaje już na zawsze na fotografiach. Bo tydzień, miesiąc po weselu jeszcze się wszystko pamięta. Im więcej czasu upływa to pamiętamy coraz mniej.
Na pewno odradzam zawracanie uwagi na oferty typu „zdjęcia ślubne za 500 zł”, „zdjęcia ślubne + plener 600zł”. W tym przypadku ktoś Was jawnie oszukuje. Jego cena bierze się z tego, że albo nie ma doświadczenia, albo używa do swojej pracy półproduktów czyli coś, takiego jak wyrób czekoladopodobny. Ja wolę czekoladę  Lindt lub coś od Wedla, podejrzewam, że Wy podobnie.
    Fotografowie prezentują w swoich ofertach najczęściej pakiety od których uzależniona jest cena usługi. Zdjęcia mogą już rozpocząć się od przygotowań (fryzura, makijaż) i skończyć na oczepinach i plenerze w innym dniu. Wielu fotografów oferuję sesję narzeczeńskie. Jest to o tyle fajna opcja, że macie ładne zdjęcia już przed ślubem, ale także podczas takich zdjęć możecie lepiej poznać się z fotografem.

 

czym kierować się przy wyborze fotografa ślubnego

 

Plener ślubny – kiedy i gdzie?

     Tu można rozmawiać o dwóch szkołach. Plener w dniu ślubu i plener już po ślubie w jakimś dniu tygodnia. Ja jestem zwolennikiem zarówno tej pierwszej jak i drugiej opcji. Dlaczego?  Po pierwsze po ślubie we wtorek lub środę mamy więcej czasu. Możemy pojechać w więcej miejsc. W dniu ślubu tego czasu mamy o wiele mniej.  Ale robienie zdjęć plenerowych w pośpiechu i w krótszym czasie też może być niezłą przygodą. W większości przypadków powstają niesamowite zdjęcia. Decyzję o tym czy plener zrobicie w dniu ślubu lub po, musicie podjąć sami. Fotograf jedynie powinien podpowiedzieć, co będzie lepszą opcją dla Was.

 dokonaniu świadomego wyboru fotografa

 

Ile zdjęć powinien zrobić fotograf.

Zawsze robi się więcej niż się oddaje dla pary młodej. Jeśli ktoś Wam oferuję 2000 zdjęć powinno Wam to dać do myślenia. Obrobić 2000 zdjęć zajmuję mnóstwo czasu, więc albo dostaniecie po roku, w co wątpię, ale podejrzewam ze na 99,99% otrzymacie je bez obróbki.  W fotografii ślubnej liczy się nie ilość tylko jakość. Standardem jest przedział między 150-350 sztuk. Mi osobiście trafiały się śluby gdzie oddawałem nawet 500-600 ale to był wesela gdzie naprawdę dużo się działo.
Na zdjęcia od doświadczonego fotografa powinniście czekać od miesiąca do nawet 6 miesięcy. I to są wg mnie normalne terminy. Czas ten fotograf przeznacza na selekcję, obróbkę, projektowanie albumów.
 
„Jeśli myślisz, że zatrudnienie profesjonalisty jest drogie, poczekaj aż zatrudnisz amatora…” Zig Ziglar 
 
  wybór odpowiedniego fotografa ślubnego

 

Przypomnijmy najważniejsze kwestie:

– każdy fotograf ma swój styl, na pewno zdjęcia fotografa muszą Wam się podobać,

– fotograf oprócz galerii ślubnej – gdzie znajdują się zdjęcia z różnych ślubów (w stylu przygotowania, ślub, wesele, plener) powinien mieć bloga. Na blogu powinien mieć kilka, kilkanaście pełnych reportaży ślubnych, pokazujących dzień ślubu od początku do końca. Powinno to wyglądać mniej więcej tak –> reportaż 1 , reportaż 2 . Takie reportaże wskazują na kreatywność, doświadczenie i profesjonalizm. Dobre 4 zdjęcia na ślubie każdy fotograf potrafi zrobić cały reportaż składający się z 200 zdjęć to już nie takie proste.

fajny fotograf to taki który będzie Was rozpieszczał. Do oferty standardowej coś dorzuci ( odbitki, galerie internetową )

– zwróćcie także uwagę czy fotograf wykonuję także inne zdjęcia, inne reportaże, lub inny typ fotografii, to będzie także świadczyło o jego kreatywności,

– zobaczycie czy należy do jakiegoś zrzeszenia-stowarzyszenia fotografów ślubnych, wtedy macie 100% pewność dobrych zdjęć, do takiego zrzeszenia nie łatwo się dostać,

– zapytajcie swoich znajomych, którzy są już po ślubie, mają zapewne doświadczenie odnośnie fotografów, ich uwagi mogą być bezcenne. Jeśli podobają Wam się zdjęcia ślubne znajomych zapytajcie jaki fotograf to robił, zobaczcie jego portfolio,

– ważne też aby fotograf podobał Wam się jako człowiek, uwierzcie, że to jaki jest później widać na zdjęciach jakie robi. Musi Was zarazić swoją osobowością, co będzie świadczyło o tym, że fotografia to nie tylko jego praca, ale także ogromna pasja.

– zapytajcie co otrzymacie w cenie reportażu. Czy będą albumy, odbitki. Czy będzie płyta dvd lub pendrive. Czy wszystkie zdjęcia będą obrobione. Ile zdjęć otrzymacie i czy obróbka nie jest dodatkowo płatna. Ile godzin będzie pracował  fotograf w dniu ślubu,  czy ma zapasowy sprzęt w razie jakby coś poszło nie tak. Czy ma ukończony kurs liturgiczny w archidiecezji, który upoważnia do fotografowania w obiektach sakralnych ( jeśli takowego nie ma i traficie na średnio miłego księdza, ten może zabronić fotografowania ślubu ze względu na brak dokumentu, który fotograf profesjonalny musi mieć koniec i kropka )

– między fotografem a Wami powinna być umowa, aby wywiązał się z tego co jest w niej zapisane,

– dużo rozmawiajcie z fotografem, mówcie mu o swoich oczekiwaniach co do zdjęć, wtedy będzie mu się lepiej pracowało a Wy będzie mieli lepsze zdjęcia.

Mam nadzieje, że artykuł okazał się przydatny. Jeśli tak zostaw komentarz na dole:)  Jeśli chcesz o coś jeszcze zapytać, śmiało pisz na kontakt@piotrmargas.pl

Wkrótce ukaże się kolejny wpis z cyklu “Poradnik Ślubny”. Do zobaczenia :)

      Nie wiesz jaki bukiet ślubny wybrać, albo gdzie wykonać najlepszy makijaż ślubny? Jeśli chcesz porozmawiać na tematy ślubne, serdecznie zapraszam do grupy „Poradnik Ślubny” na facebooku http://on.fb.me/1CkS80d . Tu znajdziesz opinie osób, które są już po ślubie, a także fachowe porady firm z branży ślubnej. Dołącz do nas, zapraszamy.

 

Wybór fotografa na ślub, krótki poradnik

       

Komentarze