Piotr Margas

Przygotowania do przygotowań – czyli zdjęcia u fryzjera i makijażystki

Dzisiejszy poradnik skierowany jest głównie do Pań. Mam nadzieję, że Panowie mi wybaczą. Obiecuję też, że jeden z następnych poradników będzie skierowany tylko do Panów.

      Przygotowania do ślubu. U jednych par bardzo pożądane do fotografowania inni raczej unikają zdjęć podczas całego przedślubnego zamieszania. Skąd się to bierze? Słyszałem, nie raz, nie dwa, że niektóre Panie po prostu się krępują, że takie zdjęcia nie są im potrzebne w albumie albo, że to jakaś dziwna moda, robić zdjęcia u fryzjera. Dlatego dziś fakty i mity o zdjęciach podczas przygotowań. Czy warto mieć takie zdjęcia w albumie? Jak się do takich zdjęć przygotować? Jak wybrać fotografa, który sfotografuję przygotowania z wyczuciem? To wszystko i jeszcze więcej w dzisiejszym poradniku. Zapraszam do lektury.

 

przygotowania do ślubu

 

Warto/nieWarto mieć w albumie zdjęcia z przygotowań?

    Odpowiem krótko – warto przez duże W. Warto mieć zdjęcia i warto je zacząć jak najwcześniej w dniu ślubu. Taka jest moja prywatna opinia, opinia fotografa ślubnego.

    Pamiętam jak dziś, był  koniec maja rok 2007 albo 2008. Reportaże ślubne od przygotowań dopiero raczkowały (przynajmniej na mazurach, gdzie rozpoczęła się moja przygoda z fotografią ślubną). Tydzień przed ślubem spotkałem się z moją parą, aby ustalić szczegóły reportażu. Wg wcześniejszych wytycznych miałem rozpocząć fotografowanie od błogosławieństwa. A na spotkaniu zaproponowałem, że może rozpocznę od przygotowań? Dokładnie od wizyty u fryzjera. Tłumaczyłem jak wszystko ma wyglądać, że będzie pięknie i z wyczuciem. Patrzyli na mnie dość dziwnie. I jak mogłem się domyślić nie zgodzili się. Wiedziałem, że to mnie nie zniechęci i będę zachęcał inne pary do takich zdjęć. Ku mojemu zdziwieniu Pani Młoda, która kilka dni wcześniej nie zgodziła się na zdjęcia z przygotowań w czwartek przed ślubem dzwoni i mówi „Piotrek zgadzam się na zdjęcia z przygotowań”. Cieszyłem się jak dziecko i jednocześnie denerwowałem w końcu pierwszy raz miałem przyjemność wykonać takie zdjęcia. Mimo lekkiego stresu wszystko poszło jak trzeba. Do tej pary i zdjęć za chwilę wrócę.

     Zadowolony po tym sukcesie jak wcześniej planowałem zacząłem namawiać kolejne pary na zdjęcia z przygotowań. Przez długi czas spotykałem się z murem do niepokonania. Mało kto się zgadzał. A nawet jak, któraś para się zgodziła to później rezygnowała. Ale ja nadał nieustannie i konsekwentnie tłumaczyłem, namawiałem. Coraz więcej par zgadzało się na takie zdjęcia. Po jakimś czasie wszyscy już chcieli zdjęcia z przygotowań, a w chwili obecnej wszyscy o takie zdjęcia pytają i większość je chce.

    Jaki z tego wniosek? Dobrze zrobione zdjęcia z przygotowań podobają się wszystkim, nie tylko dla pary młodej. A co z moją pierwszą parą, która zgodziła się na zdjęcia z przygotowań? Jakiś czas temu spotkałem ich na weselu, byli gośćmi u swoich znajomych. Mimo, że wiele razy dziękowali mi za zdjęcia telefonicznie i mailowo, to na tym ślubie podziękowali mi w nietypowy sposób bo przy wszystkich gościach. Dostałem nawet mały upominek. Nie ukrywam, że byłem wzruszony. Podczas, krótkiej rozmowy stwierdzili po raz kolejny, że bardzo się cieszą, że zaproponowałem im takie zdjęcia, że to niesamowita pamiątka. Pamiątka, która z roku na roku jest jeszcze bardziej cenna.

   Dlaczego taka cenna ? W przypadku moich zdjęć, nigdy, nikogo nie ustawiam podczas przygotowań. Nie mówię dla pani fryzjerki „tu rękę tak a tu grzebień”. Jest naturalnie i bez ustawiania. Dlatego są zawsze prawdziwe emocje. Nie ma sztuczności. No i kwestia najważniejsza. Moim zdaniem zdjęcia w albumie od przygotowań do pleneru lepiej się prezentują. W naturalny sposób wydłużają opowieść fotograficzną Waszego najważniejszego dnia.

 

poradnik przedślubny

 

Wybór fotografa i przygotowania do przygotowań.

    Od tego jak będę wyglądały Wasze zdjęcia z przygotowań będzie odpowiedzialny fotograf. Dlatego jeśli zależy Wam na wyjątkowych zdjęciach, dobrze prześledźcie portfolio Waszego przyszłego fotografa. Zazwyczaj fotografowie ślubni mają oddzielne galerie z przygotowań, których nazwa brzmi po prostu „przygotowania”. Koniecznie do nich zajrzyjcie. Wtedy ocenicie czy odpowiada Wam styl fotografa i sposób obróbki zdjęć.

    Każdy fotograf inaczej pracuje podczas przygotowań. Dlatego dokładnie omówcie na spotkaniu z fotografem czy robi on tzw. zdjęcia „pozowane” czy raczej jest to reportaż i wyłapywanie naturalnych emocji. Zapytajcie też czy fotograf robi bardziej ogólne plany czy raczej zbliżenia. Zasugerujcie co dla Was jest lepsze. Wielu fotografów wymaga już makijażu przed makijażem. Chodzi o delikatne przypruszenie noska pudrem i podkreślenie rzęs. Zapytajcie jak jest w przypadku Waszego fotografa. No i najważniejsze, drogie Panie nie stresujecie się podczas zdjęć z przygotowań do ślubu. Dobry fotograf zadba o komfortową atmosferę podczas zdjęć, a efekt finalny czyli fotografie w albumie miło Was zaskoczą.

Podsumowując:

– zdjęcia z przygotowań to doskonała pamiątka, którą docenia się z upływem czasu coraz bardziej,

– zdjęcia z przygotowań to doskonałe wydłużenie Waszego dnia zaślubin zapisane na fotografiach,

– dokładnie omówcie z fotografem jego sposób pracy podczas przygotowań,

– obejrzyjcie galerie „przygotowania” w portfolio fotografa, oceńcie czy odpowiadają Wam kadry i obróbka.

    Nie wiesz jaki bukiet ślubny wybrać, albo gdzie wykonać najlepszy makijaż ślubny? Jeśli chcesz porozmawiać na tematy ślubne, serdecznie zapraszam do grupy „Poradnik Ślubny” na facebooku http://on.fb.me/1CkS80d . Tu znajdziesz opinie osób, które są już po ślubie, a także fachowe porady firm z branży ślubnej. Dołącz do nas, zapraszamy.

Mam nadzieje, że artykuł okazał się przydatny. Jeśli tak zostaw komentarz na dole:)  Jeśli chcesz o coś jeszcze zapytać, śmiało pisz na kontakt@piotrmargas.pl

Wkrótce ukaże się kolejny wpis z cyklu “Poradnik Ślubny”. Do zobaczenia :)

 

przygotowania do ślubu

     

   

Komentarze