Piotr Margas

Plener ślubny – gdzie ? jak ? kiedy ? – poradnik

  Zdjęcia ślubne w plenerze. Większość par nie wyobraża sobie, aby zabrakło sesji plenerowej w albumie ślubnym. Skąd wzięły się sesje w plenerze? Kiedy je wykonywać? Jak dobierać miejsca do zdjęć? Jak współpracować z fotografem?  O tym wszystkim napisze w dzisiejszym poradniku ślubnym. Zapraszam do lektury.

     Plener ślubny, zdjęcia w plenerze, fotografia ślubna plenerowa. Każde określenie jest dobre. Ale skąd wzięła się moda na zdjęcia pary nowożeńców na tle pięknych krajobrazów miejskich i wiejskich ? Gdzie początek mają te wszystkie piękne zdjęcia ? Odpowiedź jest prosta. Kiedyś zdjęcia ślubne tylko i wyłącznie wykonywało się u fotografa. Szło się lub jechało do studia robiło 2-3 zdjęcia pozowane. I to na tyle odnośnie zdjęć na ślubie i weselu. Rozwój fotografii, w szczególności aparatów, spowodował, że fotograf już nie tylko przyjmował w swoim studio. Zaczęła się era reportaży ślubnych – czyli zdjęć podczas ślubu i wesela. Fotograf wyszedł do ludzi. Lata 90 to początek rezygnacji ze studia na rzecz zdjęć plenerowych. Zrezygnowano z nudnych aranżacji studyjnych do zdjęć ślubnych, a zaczęto szukać inspiracji na świeżym powietrzu. Moim zdaniem na plus. Nie to, że jestem jakimś przeciwnikiem zdjęć studyjnych. Wręcz przeciwnie. Studio tak jak i plener daje mnóstwo możliwości. Kwestia tylko kreatywnego i mądrego podejścia do zdjęć ślubnych w studio (bez sztucznych, rzymskich kolumn ze styropianu lub tła z namalowaną Wenecją, gondolami itp). Studio jest tak mocno zakorzenione w fotografii ślubnej, że obecnie wielu fotografów wynosi swoje studia w plener. Lampy, statywy, blendy to już codzienność w plenerowych zdjęciach ślubnych.

 

Bez-nazwy-1

 

Plener ślubny. Jak i gdzie?

     Tu jest pełna dowolność. Na pewno warto mieć scenariusz zdjęć plenerowych w jakie miejsca chcecie i możecie pojechać. Jaki ma być styl sesji plenerowej? Czy coś bardziej zaaranżowanego (kocyk, gadżety, koszyki, pikniki, lampiony, świece etc.) ? Czy spontanicznie i pozy uzależnione od miejsca?  Wszystko warto omówić z fotografem. On oceni Wasze propozycje zupełnie z innej perspektywy. Chyba, że należy do leniwców i wszystkie Wasze pomysły zaneguje (takich fotografów starajcie się unikać). Na pewno macie swoje ulubione miejsca i wizję gdzie zdjęcia miałyby się odbyć, przedyskutujcie wszystko z fotografem. Fotograf też spędzając z Wami cały dzień ślubu, poznaje Was i jeśli jest dobrym obserwatorem, wie jaki plener będzie dla Was lepszy. Plan planem, ale bardzo często podczas zdjęć plenerowych scenariusz ulega zmianie. W moim przypadku jak jedziemy na plener często stajemy, zatrzymujemy się bo coś „wpadnie mi w oko”, dany krajobraz, drzewko lub budynek. Jak przemieszczamy się pieszo to też często coś zobaczę i zatrzymujemy się na kilka zdjęć. Ja zawsze mam harmonogram sesji, ale jest on bardzo elastyczny.

    Miejsc do plenerów jest mnóstwo. Ja osobiście uwielbiam mazury i tereny nadmorskie. Dużo zieleni i mazurskie odludzia to moje ulubione miejscówki. Nie pogardzę też terenami miejskimi, które dają duże pole do popisu. Ale nie ma co ograniczać się do najbliższych, ładnych miejsc. Warto też zapakować się w samolot i polecieć w zupełnie inne „klimaty”. Sesje zagraniczne są coraz bardziej modne. A zdjęcia z zagranicznego wypadu? hmmm na pewno powstaną zupełnie inne niż mają Wasi znajomi w swoich albumach ślubnych.

    Musicie zwrócić uwagę ( choć zależy to już od fotografa) na czas trwania sesji plenerowej. W moim przypadku trawa ona co najmniej 4 godziny. Odliczając dojazdy, rozpakowanie itp. Dlatego warto dzień przed sesją po prostu sobie odpocząć. Bo żeby oglądać piękne zdjęcia w albumie trzeba się trochę napracować. Zdjęcia najczęściej odbywają się w godzinach porannych lub popołudniowych. Fotografowie zazwyczaj unikają godzin południowych ze względu na słońce, które jest dość wysoko i powoduję nieporządane cienie. Ze względu na to, że sesja w plenerze jest zazwyczaj dość długa i męcząca warto zabrać na nią: coś do picia, jakieś przekąski, wygodne buty na zmianę do przemieszczania się i wszystkie rzeczy potrzebne do poprawy makijażu. I oczywiście gadżety, które zamierzacie użyć do zdjęć. Postarajcie się wcześniej uprzedzić fotografa jakie są to gadżety, żeby mógł sobie poukładać w głowie gdzie będzie można ich użyć.

 

pomysły na plener ślubny

 

Kiedy zrobić zdjęcia plenerowe?

    Możliwości są dwie. Pierwsza to zdjęcia plenerowe w dniu ślubu. Zazwyczaj jest to krótki plener przed ślubem lub w czasie trwania wesela. Na co warto zwrócić uwagę jeśli mamy zdjęcia plenerowe w dniu ślubu? Przede wszystkim trzeba dobierać miejsca do zdjęć dość blisko od kościoła i sali weselnej, aby dojechać na czas i nie stać np. w korku. Sesja musi być zaplanowana w 100% bo czasu mamy dość mało. Zazwyczaj 1-1,5 godziny z dojazdami. Należy uważać, aby zdjęcia nie były dość „odważne”, czyli żeby suknia Pani Młodej i garnitur Pana Młodego został nienaruszony. Bo jeśli stanie się inaczej, może być problem. W przypadku zdjęć plenerowych w czasie wesela musicie zdać sobie sprawę, że na jakiś czas będzie musieli opuścić swoich gości. Plusem jest to, że wesela odbywają się teraz w przepięknych miejscach więc na zdjęcia przeważnie nie trzeba nigdzie jechać. Taka sesja również musi być sprecyzowana godzinowo ponieważ jeśli wesele jest w lipcu to jeszcze o godzinie 19-20 można wykonać zdjęcia, jeśli ślub planujecie we wrześniu  lub w październiku może być trudniej o sesje plenerową w trakcie wesela. Jednakże jak mówi jeden z moich kolegów „światło jest zawsze i wszędzie”. I coś w tym jest. Kreatywny, doświadczony fotograf zawsze coś wykombinuję. Czy wykorzysta do zdjęć wnętrza miejsca gdzie jest wesele, czy jakoś wszystko kreatywnie oświetli. Zależy to tylko od niego i od Was jakiego fotografa ślubnego wybierzecie.

     Druga możliwość i chyba bardziej popularna, to zdjęcia w plenerze w innym dniu niż dzień ślubu. Zazwyczaj jest to jakiś dzień tygodnia bo fotografowie ślubni w weekendy są przeważnie nieuchwytni. Plener w innym dniu niż dzień ślubu to na pewno więcej czasu i mniej stresu, że musimy robić zdjęcia w biegu. W takim luźniejszym dniu można wszystko robić spokojniej i pojechać w dużo więcej miejsc. Na garderobę też nie trzeba już zwracać aż tak bardzo uwagi. Suknie i garnitur można trochę pobrudzić i nie trzeba się tym martwić. I jeszcze jedno fotografowie wymagają czasami przedziwnego pozowania, jeśli nie jesteście w stanie ustawić się tak jak fotograf wymaga, mówcie o tym, zdjęcia muszą być ładne, ale rozwaga i zdrowie są najważniejsze

Podsumowując:

– zawsze uzgodnijcie z fotografem scenariusz i zakres zdjęć plenerowych,

– omówcie konkretne miejsca w które pojedziecie,

– mówcie o swoich oczekiwaniach,

– przygotujcie się na kilka godzin pozowania. Zabierzcie na plener napoje, przekąski, wygodne obuwie, chusteczki, przybory do makijażu itp,

– dużo wcześniej zadecydujcie czy plener ma być w dniu ślubu czy też już po ślubie w innym dniu,

– modne są plenery zagraniczne zapytajcie fotografa czy takie wykonuje.

     Nie wiesz jaki bukiet ślubny wybrać, albo gdzie wykonać najlepszy makijaż ślubny? Jeśli chcesz porozmawiać na tematy ślubne, serdecznie zapraszam do grupy „Poradnik Ślubny” na facebooku http://on.fb.me/1CkS80d . Tu znajdziesz opinie osób, które są już po ślubie, a także fachowe porady firm z branży ślubnej. Dołącz do nas, zapraszamy.

Mam nadzieje, że artykuł okazał się przydatny. Jeśli tak zostaw komentarz na dole:)  Jeśli chcesz o coś jeszcze zapytać, śmiało pisz na kontakt@piotrmargas.pl

Wkrótce ukaże się kolejny wpis z cyklu “Poradnik Ślubny”. Do zobaczenia :)

 

_DSC8916

Komentarze